Yamaç Paraşütünün “Şampiyonlar Ligi” Aksaray’da

Yamaç paraşütü sporunun, Dünyada düzenlenen en büyük organizasyonu PARAGLIDING WORLD CUP YAMAÇ PARAŞÜTÜ DÜNYA KUPASI Aksaray Hasandağında gerçekleştirilecek.

6 AĞUSTOS 2018 / Aksaray GHSİM / M.Tarhan

 8-15 EYLÜL 2018 tarihleri arasında düzenlenecek bu büyük organizasyona 190’ı Yabancı toplam 200 Milli Takım Pilotu katılacak.

Kendisi de Aksaraylı olan (THSF) Türkiye Hava Sporları Federasyonu İl Temsilcisi ve Organizasyon Sorumlusu Abdullah KAHRAMAN yapılan çalışmalar ve organizasyon hakkında şu bilgileri verdi.

Dünyanın en prestijli Yamaç Paraşütü Şampiyonasının ilimize kazandırılmasında en büyük desteği veren AK Parti Aksaray Milletvekillerimiz Sayın İlknur İnceöz, Cengiz Aydoğdu, Mustafa Serdengeçti, Sayın Valimiz Aykut PEKMEZ, Belediye Başkanımız Sayın Haluk Şahin YAZGI başta olmak üzere, Türkiye Hava Sporları Federasyonuna, Türk Hava Kurumuna, emek ve desteklerini esirgemeyen Tüm kurum ve kuruluşlarımız ile böylesi büyük bir organizasyonu Aksaray’ımıza getirmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Yamaç paraşütü dünyada son yılların en gözde ve hızlı gelişen doğa ve havacılık sporudur. Ülkemiz ve özellikle de Aksaray coğrafi yapısı ve uygun iklim koşulları sayesinde Yamaç paraşütü sporuna son derece uygun keşfedilmemiş gizli bir cennettir.

İlimizin turizm çeşitliliğinin artırılması, başta yamaç paraşütü olmak üzere tüm hava sporlarının aktif olarak yapıldığı gözde bir merkez haline getirilmesi amacıyla, Aksaray Valiliği ve Aksaray Belediyesinin çabalarıyla, 2014 yılında Yamaç Paraşütü Festivali, 2015 yılında Hasandağı XC Open Türkiye Kupası Şampiyonası, 2016 yılında da PRE_PWC,  Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Ön Elemesi yapılmıştır. Başarıyla gerçekleştirilen bu organizasyonların ardından, uluslararası boyutta dünyanın en büyük Yamaç Paraşütü organizasyonu olan (PWC)  PARAGLIDING WORLD CUP, YAMAÇ PARAŞÜTÜ DÜNYA KUPASI 8-15 Eylül 2018 tarihleri arasında Aksaray Hasan Dağı’nda gerçekleştirilecektir.

Yapılacak olan bu yarışma için yamaç paraşütünün Şampiyonlar ligi diyebiliriz. Hasandağ Karbeyaz otel mevkiinde bulunan 1800 m lik kalkış alanından yapılacak startla başlayacak olan yarışma, pilotlara verilen 70-100 km lik zorlu uçuş görevlerinin en kısa zamanda bitirilmesini amaçlamaktadır.  Bu kapsamda aralarında Fransa, Hollanda,  Avusturya,  İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, İspanya, Portekiz, Finlandiya,  Belarus, Çin, Japonya,  Rusya, Almanya, Belçika, Norveç, İran, Polonya, Slovakya,  Romanya,  Bulgaristan, Yunanistan,  Güney Afrika ve Amerika gibi 30 ülkeden yaklaşık 190’ı yabancı toplam 200 Milli Takım Yamaç Paraşütü Pilotu ile yarışmayı takip için çok sayıda yerli ve yabancı basın yayın mensubu bir hafta süresince ilimize geleceklerdir. İlimizin turizmine büyük katkısı olacak bu şampiyona sayesinde Aksaray’ın tarihi ve doğal güzelliklerini farklı bir açı ile tanıtma fırsatı da yakalamış olacağız.

8-15 Eylül tarihleri arasında, bir hafta süresince Aksaray semaları rengarenk yüzlerce paraşüt ile şenlenecek olup tüm organizasyon halkımıza açık olarak düzenlenecektir. Halkımızın özellikle de gençlerimizin farklı kültürlerle kaynaşması, doğa ve havacılık sporu ile kucaklaşması sağlamak amacı ile Hasan dağı kalkış alanına halkımızın ulaşımı ücretsiz olarak sağlanacaktır.